Thread Tools Display Modes
Old 05-07-2014   #11
Thronton, Colorado
Paddling Since: 2008
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
I've only split costs per person once. It sucked. Everyone passing change back and forth, this person owes that person $16.72 and that person owes someone else $ 14.95, etc.

The group I go with splits responsibility for meals and gear evenly, taking into account what each person owns and can offer. Everyone does their own lunch, snacks and beer, although it inevitably gets shared across everyone of course. Everyone plans meals accordingly taking kids into account (most of us in our trips have them). Everyone does a dinner and a breakfast. Everyone brings dinner snacks, some wine, margaritas, etc to go with their meal. We split responsibility for some things like coffee, OJ, milk, etc (you bring a gallon of milk, I'll bring a gallon of OJ, etc). We just plan out the trip ahead of time with who is bringing what, and we've never had a complaint since. It's been WAY easier and more pleasant.

In terms of transportation, everyone pays for their own gas to get to the put-in, everyone pays for their own gas to get home. We don't sweat who gets better gas mileage. The way I look at it is that I would have to get there and back whether I am going by myself, or with a group of 20.

The shuttle we split on a per vehicle basis. For example, if we have 4 vehicles and we drive 3 to the takeout and then pay to shuttle the 4th, we split the cost of the shuttle and the cost to fill the tank of that 4th vehicle 4 ways. Or, we just all pay to have our own vehicles shuttled. Either way, it's a per vehicle cost. Again, doesn't matter if there are 1 or 8 people that came in that vehicle, it has to get shuttled somehow.

We split permit costs on a per person basis, because that is usually how the permit works anyhow. That's about the only thing that goes that way, but the math is usually pretty easy.

Granted, we typically go with the same families (give or take a family or two) each time, so we all trust one another and know what to expect from one another. It's a lot more fun to not have to be a certified CPA at the end of the trip. LOL

If I were going with strangers, maybe it would be a different story, but with known groups, I like to keep it simple......

BoilermakerU is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014   #12
Louisville, Colorado
Join Date: Jun 2009
Posts: 520
Per person on food, propane, shuttle, and sometimes fuel (damn kayakers and their Subaru). But, I have always forgiven the trivial amounts (<$20) I might be owed.

One TL I know always issues a minor credit for the persons who supply groover and kitchen, and always suggests a maximum cost for meals. I like that. The best way to avoid argument is to be sure the TL is specific upfront. Some folks are on tighter budgets than others.

Related question: What is an appropriate food cost? We recently did an eight person 22 day GC trip in which the group food, ice, propane, and charcoal came to around $16/person/day, including appetizers and desserts. The group handled all the food, no service company involved. I thought it was a pretty reasonable cost, and the food was quite good.

catwoman is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014   #13
cataraftgirl's Avatar
Sandy, Utah
Paddling Since: 1997
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,120
We split everything per person. We are a smaller group who boats together all the time so we all know the system. Keep your receipts for what you, supplies, gas, etc. Our trip leader is a math whiz/human calculator, and we figure it all out over burgers & milkshakes after we get off the river. Not difficult, and no problems.

Whatever system you use is cool as long as you communicate it clearly before the trip.
"We are all visitors to this time, this place. We are just passing through. Our purpose here is to observe, to learn, to grow, to love....and then we return home."
Australian Aboriginal Proverb
cataraftgirl is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014   #14
Salt Lake City, Utah
Paddling Since: 1969
Join Date: Apr 2009
Posts: 187
Longer trips, >5 or 6 days, actually drive the cost per person per day (pp/day) down as you eventually start running dinners w/dry (beans/pasta, rice) or canned (chicken/tuna/salmon) versus fresh everything, same for breakfasts and lunches. As those w/little or no access to fresh food can attest (many on food stamps, a lot of inner city residents), it's cheaper to buy cans or dried stuff...
$16 pp/day is excellent for a Grand trip (or any other!) esp. including ice, propane and charcoal. "Quite good..." isn't ringing endorsement, but pro'lly better than many folks eat at home. I'm budgeting $20 pp/day for same on a 16 person 17 night trip later this year, will refund any dimes and nickels if that's too generous.
B4otter is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014   #15
Helena, Montana
Paddling Since: 2013
Join Date: Jun 2013
Posts: 95
Count the number of people. If any of the people have very large breasts, give them 50% discount. Those willing to cook get a 15% discount on the days they cook. If someone cleans the groover, they go for free. Charge double for anybody under 18. If someone talks politics during the trip, they get charged 50% more. Any body that brings Tofu also pays 20% more. Have a pre party with much alcohol to figure out the math. Pretty simple.
daledevon is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2014   #16
Edmond, Oklahoma
Paddling Since: 1988
Join Date: Dec 2003
Posts: 55
Originally Posted by Schutzie View Post
Per person

but Kayakers pay triple.

You know, cause they always drink the last beer
Yeah I'm sure that means something?
robfather is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2014   #17
Old Guy in a PFD
Tucson, Arizona
Paddling Since: 1967
Join Date: Feb 2013
Posts: 1,022
Originally Posted by robfather View Post
Yeah I'm sure that means something?
Um, a joke.

If it offends, sorry. You can insert whatever you want for Kayaker; conservative, liberal, Texan, politician, lawyer........... whatever floats your boat.

Me, I pick on Kayakers cause they have a sense of humor, and as a general rule have spent enough time upside down that they often miss my pokes at them. (another joke in case you are a Kayaker)
Schutzie is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2014   #18
Curtiso's Avatar
Riverton, Utah
Paddling Since: 2008
Join Date: May 2011
Posts: 47

Our group uses a spreadsheet where we put in what everyone has spent on the trip (for group needs; gas, food, permit, etc.) Then it shows how much was spent for the entire trip and how much each person owes. Shoot me an email if you would like it.
I'm your huckleberry.
Curtiso is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2014   #19
Medford, Oregon
Paddling Since: 1984
Join Date: Jun 2012
Posts: 204
We do it per person, we all send the trip leader a set amount of money based on what we think the trip will cost, usually we add in a few bucks extra because it is easier to refund people. That money is used to purchase groceries, no booze, drinks or lunches are charged as a group cost, because everyone provides their own. We have a shopping list based on menus and go out and purchase everything, since we will sometimes spend over $1,000 for a longer trip the grocery stores will often give us a discount. Shuttles are paid by individuals using a vehicle so if 3 people are involved in 1 car it is divided 3 ways. If only 1 person is using a shuttle they pay 100%. Usually we group up to make it fairly even. After the trip any extra money is distributed back evenly. Much easier than having 6 people go out and purchase stuff, and we often get a discount. Paying in advance ensures people are serious about the trip, cuts down on last minute cancellations.
rivers2run is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2014   #20
D-Sieve's Avatar
Meridian, Idahoer
Paddling Since: 2011
Join Date: Mar 2012
Posts: 65
Originally Posted by climbdenali View Post
It blows when 5 kayakers hop into a subaru and split their fuel, and two of us hop into a pickup with trailer and 4 rafts and have to split fuel.
If it takes 4 rafts to get you and your buddy downstream, you're bringing too much stuff. Leave something at home!

D-Sieve is offline   Reply With Quote

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off

Similar Threads
Topic Thread Starter Forum Replies Last Post
Iraq war costs stof The Eddy 22 10-29-2006 09:56 AM
Ignorance costs money (need help with passes) heliodorus04 Winter Buzz 11 11-26-2005 10:58 PM
Need a buddy / instructor / group for running the Nantahala kayakersc Whitewater Kayaking 2 09-01-2004 07:50 PM
Boat shipping costs thorndog Whitewater Kayaking 6 07-07-2004 11:54 AM
Looking to join a group to run Poudre Sat. or Sun. KSC Kayaking | Trip Planner 0 05-13-2004 11:50 PM

» Classified Ads
Aire Wildcat

posted by jakeller449

13' Aire Wildcat. Includes cascade outfitters frame and...

Raft Trailer 8x12

posted by tbirk

8x12 Raft Trailer. -Full size spare -Winch -Rollers...

Kokatat Dry Suit small

posted by peg2016

Kokatat dry suit small.Excellent condition with new...

Powered by vBadvanced CMPS v3.2.3

Our Communities

Our communities encompass many different hobbies and interests, but each one is built on friendly, intelligent membership.

» More about our Communities

Automotive Communities

Our Automotive communities encompass many different makes and models. From U.S. domestics to European Saloons.

» More about our Automotive Communities

Marine Communities

Our Marine websites focus on Cruising and Sailing Vessels, including forums and the largest cruising Wiki project on the web today.

» More about our Marine Communities

Copyright 2002-2012 Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -6. The time now is 02:11 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.